,

بازیافت سنگ

کفسابی سنگسابی و نماشویی و ساب زنی

بازیافت سنگ

بازیافت سنگ راهی برای استفاده از ضایعات سنگی با قیمت کم و بهره‌وری بالا می‌باشد. در کارخانه‌های تولیدی ضایعات سنگی زیادی تولید می‌شود که ظاهراً کارایی دیگری ندارند ولی همین ضایعات را می‌توان با بازیافت قابل‌استفاده مجدد کرد.

امروزه بازیافت در بسیاری از موارد می‌تواند هزینه‌ها را تا حد زیادی کاهش دهد این امکان در کارگاه‌های تولید سنگ امکان‌پذیر شده میباشد که از ضایعات سنگی برای تولید استفاده شود.

مزایای بازیافت سنگ

بازیافت سنگ ساختمانی جهت جلوگیری از هدر رفت این ماده طبیعی و ارزشمند و استفاده بهینه از ضایعات سنگ‌های تولیدی کارخانه‌های مختلف اهمیت زیادی دارد.

اینکار در کارگاه‌های مدرن و در محیطی مجزا از کارخانه‌های تولیدی انجام می‌شود که از پیشنهاد طرح اشتغال‌زایی هم موردتوجه زیادی قرار گرفته میباشد.

در این راستا نیروهای انسانی , متخصصین و کارشناسان این حوزه به فعالیت مشغول می‌باشند و هم چنین امکان کار نمودن خانم‌ها در این نوع کارگاه‌ها هم میسر میباشد.
سنگ را می‌توان نوعی سرمایه ملی به شمار آورد و استفاده مجدد از سنگ‌های بازیافتی می‌تواند راهی برای کاهش هزینه‌ها و بازگشت این سرمایه باشد.

طرح بازیافت سنگ دارای توجیه اقتصادی زیاد خوبی می باشد زیرا پرت سنگ‌ها و باطله‌های سنگ در سنگ‌بری‌ها به حداقل می‌رسد و ضایعات به میزان چشمگیری کاهش پیدا می‌کند هم چنین کاربرد آن‌ها باعث زیاد شدن سود و درست کردن کسب‌وکاری متناسب خواهد بود.

کفسابي-سنگسابي-نماشويي
نحوه شکل‌گیری سنگ‌های بازیافتی

سنگ ضایعاتی به دلایل مختلفی در کارخانه‌ها می‌تواند به وجود آید.
قله‌های سنگی که به کارخانه وارد می‌شود درصورتی‌که دارای شکاف باشد هنگام برش ضایعاتی تولید می‌کند. سنگ‌های تولیدشده از این قله‌ها هم معمولاً دارای مقاومت کمتری خواهند بود.

عدم دقت در هنگام حمل امکان دارد باعث درست کردن ترک , خراش و شکستگی در لبه‌ها و سطح سنگ شود و یا در هنگام ساب خوردگی ضایعاتی درست کردن نماید. هم چنین درصورتی‌که امتداد لایه‌های سنگ به‌موازات چین‌خوردگی‌ها نباشد سنگ می‌تواند شکستگی بیشتری داشته باشد.

از دیگر مواردی که منجر به تولید ضایعات می‌شود معادن انفجاری میباشد. در این معادن بر اثر انفجار روی سنگ‌ها درزهایی درست کردن می‌شود که هنگام برش منجر به شکستگی پلاک و ضایعات گردد.

روش‌های بازیافت سنگ

بازیافت سنگ به روش‌های مختلفی می‌تواند گونه بگیرد و از سنگ‌های ضایعاتی می‌توان برای تولید موارد مختلفی بهره گرفت. در این جا به تعدادی از مواردی که از بازیافت سنگ تولید می‌شوند اشاره می‌کنیم:

سنگ آنتیک

سنگ آنتیک از کنار هم قرار دادن قطعات شکسته و خرد شده سنگ‌های دیگر می‌تواند تولید شود. این نوع سنگ از سنگ‌های باطله و سنگ‌های تراورتن شکسته قابل تولید میباشد.

این قطعات بوسیله چسب با ملات‎هایی از پایه رزین به هم چسبانده می‌شوند و مجموعه‌ای تولید می‌کنند که دارای زیبایی و کیفیت بالایی میباشد و به آن سنگ‌های تزئینی یا آنتیک گفته می‌شود.

این قطعات اشکال مختلفی دارند و این بی‌نظمی زیبایی خاصی به محصول تولید شده می‌بخشد.

کفسابي-سنگسابي-نماشويي
از مهم‌ترین دلایل استفاده از سنگ تراورتن جهت تولید سنگ آنتیک شامل:

مقاومت بالا
استحکام و شکل‌پذیری عالی
زیبایی ظاهری و تنوع رنگ
وجود تخلخل برای چسباندن قطعات و نفوذ ملات در میان آن‌ها

چرمی نمودن لایه‌های رویی سنگ برای تولید سنگ آنتیک

در این روش از فرچه‌های پلاستیکی مخصوص روی سطح سنگ استفاده می‌کنند که باعث چرمی شدن سطح سنگ‌ها می‌شود. از این روش برای چرمی نمودن سنگ مرمریت , سنگ مرمر , سنگ تراورتن و انواع سنگ چینی می‌توان استفاده کرد.

مزایای سنگ‌های آنتیک

از مهم‌ترین مزایای استفاده از سنگ‌های آنتیک که از بازیافت سنگ‌های دیگر به وجود می‌آیند می‌توان به:
هزینه متناسب این سنگ‌ها
سرعت نصب بالا
کمترین حالت پرت در مقایسه با سنگ‌های طبیعی معمولی
قابلیت نصب در سطوح گرد
قابلیت نصب پس از اتمام کار ساخت‌وساز
تنوع در رنگ , طرح و مدل و اندازه و نوع سنگ
سنگ‌های رودخانه‌ای یا قلوه‌ای

سنگ‌هایی که در مسیر رودخانه با یکدیگر برخورد می‌کنند و روی یکدیگر می‌غلتند تقریباً سطحی صاف و صیقلی دارند و از آن‌ها می‌توان به‌عنوان سنگ نما و سنگ کف ساختمان استفاده کرد. این سنگ‌ها با ملات ماسه سیمان روی سطوح آجری یا بتنی نصب می‌شود به‌این‌ترتیب قلوه‌سنگ‌ها جلوه خاصی به نما می‌بخشند و در زیبایی نهایی نما تأثیر زیاد زیادی دارند. برای نصب این نوع سنگ‌ها در نما میبایست از قالب‌های متناسب استفاده کرد تا زمانیکه ملات به‌طور کامل گیرد. هم چنین قلوه‌سنگ‌ها را می‌توان به‌صورت سنگ‌های صفحه‌ای روی توری مخصوص در ابعاد استاندارد استفاده کرد.

سنگ کوبیک یا مکعبی

این سنگ‌ها بوسیله دستگاه گیوتین بریده می‌شود و معمولاً سطوح ناصافی دارند. استفاده مجدد و بازیافت سنگ‌ها که به‌اصطلاح به آن‌ها لقمه سنگ گفته می‌شود دارای مصارف مختلفی مانند :

شهرسازی
سنگ‌فرش نمودن پیاده‌روها
جدول‌سازی کنار خیابان

دارند.
از این نوع سنگ‌ها برای فعالیت‌های عمرانی بوسیله شهرداری و دیگر ارگان‌ها که به‌عنوان بزرگ‌ترین مصرف‌کننده‌های سنگ‌های باطله و بازیافت سنگ می‌باشند استفاده می‌شود.

مهم‌ترین موارد بازیافت سنگ

از ضایعات برای بازیافت سنگ به‌صورت :

سنگ مصنوعی
پودر سنگ
انواع سیمان
آسفالت‌های مخصوص
کف‌پوش‌های سرامیکی

هم می‌توان استفاده کرد.
بسته به نوع سنگ محصول های متنوعی از بازیافت سنگ می‌توان به دست آورد.
سنگ‌های محکم‌تر معمولاً برای نما و سنگ کف استفاده می‌شوند و سنگ‌های نرم‌تر معمولاً به‌صورت پودر , سنگ آنتیک و … در می‌آیند. از دیگر کاربردهای بازیافت سنگ باطله می‌توان به لاشه چینی برای کف ورودی ساختمان‌ها پیاده‌روها , پارکینگ‌ها و … اشاره کرد.

کوپ های سنگ که به دلیل کوچک بودن نمی‌توان آن‌ها را برش داد و به‌عنوان سنگ ساختمانی مورداستفاده قرار داد هم می‌تواند با استفاده از دستگاه‌های برش و تراشکاری مخصوص برای ساخت :

گلدان
جام
ظروف سنگی
و … بکار رود.

توجیه اقتصادی این طرح این میباشد که پرت سنگ‌های سنگ‎بری‎ها به حداقل رسیده و نهایتاً به‌عنوان ضایعات در کارخانه‌ها وجود پیدا نمی‌کند و علاوه بر سود و بازدهی متناسب، باعث اشتغال‌زایی افراد جویای کار و تحصیل‌کرده مناسب با این شغل و حرفه می‌گردد .

بازیافت سنگ در ایران

بیشترین ضایعات سنگ مربوط به سنگ گرانیت میباشد. در کارخانه‌ها معمولاً مقادیر زیادی پرت سنگ تولید می‌شود ولی با زیاد شدن هزینه سنگ بازیافت سنگ توجیه اقتصادی بیشتری پیدا کرده میباشد و میبایست با استفاده از راهکارهایی میزان ضایعات را کاهش داد که از آن جمله استفاده از دستگاه‌ها و ماشین‌آلات متناسب جهت تولید و فرآوری سنگ‌ها می‌باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *